seyir defteri

değişiklikler tarihçesi burada

geleceğe dair mülahazalar 11.03.2007
gztc 0.9.7, düşündüğümden çok daha geç de olsa, nihayet hazır. sadece geç değil, aynı zamanda düşündüğümden çok daha eksik; her ne kadar bir önceki sürümden çok daha fazla yenilik getirse de. hatta artık olgunlaşmaya başladığını söylemek mümkün.
bir sonraki adım, 0.9.8, sanırım ancak 0.9.7 için düşündüğüm yenilikleri taşıyacak. asıl büyük yenilikler (libgztc?) 0.9.9 ile gelecek.
bu itibarla, her ne kadar zamanım az da olsa, 0.9.8'i daha kısa bir zaman zarfında hazırlamak istiyorum.
yaşasın (g)vim 24.07.2006
her büyük unix programcısı gibi bendeniz de —ehemm— artık vim kullanıyor. her ne kadar hala daha modüler metin düzenleyici mantığına tam alışamamış olsam da, kendimi autocad kullanır gibi hissedip keyif aldığım anlar çok oluyor.
gztc 0.9.6'nın son demleri vim'de yazıldı.
yeni sürüm isimlendirme sistemi 24.07.2006
alpha, beta, rc.. v.s. yerine i, j, k, l...n kullanmaya karar verdim. i, imalat safhasını ifade ediyor; n, ise namzet'ten (rc) kısaltma, arada kalan harfler ise gerekirse aradaki safhalar için. mesela gztc 0.9.6 hazır olmadan evvel, 0.9.6-i1, 0.9.6-i2 ve 0.9.6-n1 adları ile dolaştı durdu epey bir müddet.
gnu autotools 24.07.2006
autoheader, automake, autoconf, ...v.s. erbabı bilir, bir açık kod projenin her sistemde derlenebilirliğini teminat altına alan bir kısım edevat... gztc'nin sıradaki sürümünde bunlardan istifade etmek istedim ve biraz zor da olsa autotools kullanarak derlemeye muvaffak oldum gztc'yi.
gel gelelim, bu autotools bana hiç haz vermedi ve geliştirme müddetine artırıcı tesirleri olacağını farkettim. şu an için çok çeşitli platformlara yayıldığını sanmadığım gztc en azından bir müddet daha benim yazdığım makefile'larla derlenecek.